Rafał Piwowarczuk

Rafał Piwowarczuk

Pasjonat, który nieustannie eksploruje muzyczne ścieżki. Jego podejście, oparte na wręcz koleżeńskiej relacji podczas dzielenia się wiedzą motywuje innych do odkrywania nowych horyzontów i podnoszenia swoich umiejętności.

Kobieta grająca na organach kościelnych, na pulpicie ułożono nuty.

Darmowe nuty z akordami do pieśni kościelnych w formacie PDF

Cześć! 👋

 

Na podstronie POBIERZ pojawiły się kolejne opracowania pieśni kościelnych wraz z podpisanymi akordami - do gry na keyboardzie lub organach. Aby jednak brzmiało to jak należy, to ważna jest umiejętność prowadzenia głosów tak, jak ma to miejsce w czterogłosie. 😉 

 

Jeśli dopiero zaczynacie swoją naukę gry na organach lub macie problem z wykorzystaniem i przełożeniem akordów na klawiaturę, to proponuję Wam obejrzeć przede wszystkim moją serię odcinków na YouTube z DARMOWEGO KURSU GRY NA ORGANACH! Poniżej jeden z odcinków tego kursu o prowadzeniu głosów na podstawie akordów.

 

Cały kurs gry na organach jest dostępny za darmo na moim kanale YouTube! Zatem bez wymówek - oglądajcie i ćwiczcie! 😊

 

 

Powyższy film powinien Wam pomóc w prowadzeniu głosów na organach. Moim celem jest, abyście byli w stanie samodzielnie prowadzić akompaniament liturgiczny zbliżony do tego docelowego, czyli czterogłosowego (jak np. w śpiewnikach dla organistów), zatem jeśli jednak jeszcze tego nie potraficie, to ćwiczcie, a z czasem zobaczycie sporą poprawę.

 

Jeśli zaczynacie swoją przygodę z muzyką od zupełnego "zera" i jeszcze nie znacie nut, to zapraszam Was do skorzystania z darmowego kursu czytania nut: Kurs czytania i pisania nut 🤗

 

Nowo opracowane pieśni kościelne to:

W poprzednim artykule (Pieśni kościelne z akordami do pobrania - nuty za darmo) umieściłem na końcu pieśń "Otrzyjcie już łzy płaczący", która kończyła literę "O" z alfabetu, tak więc przechodzimy sobie teraz do litery "P". :)

 

Pan Jezus już się zbliża

Jest to polska pieśń eucharystyczna o bardzo spokojnej i prostej melodii. Refren łatwo zapada w pamięć, więc lud nie powinien mieć problemu z powtarzaniem tekstu.

 

Pieśń "Pan Jezus już się zbliża" jest śpiewana niemal przez cały rok, więc jest poniekąd pieśnią "uniwersalną". Zazwyczaj wykonujemy ją podczas przygotowywania się i udzielania Komunii Świętej. W śpiewnikach pieśń możemy znaleźć wśród Pieśni do Najświętszego Sakramentu.

 

Odnośnie autorstwa tej pieśni można natknąć się na źródła podające ks. Kowalkowskiego jako autora, ale brak jest źródeł pisanych, które jednoznacznie potwierdziłyby taką informację (poza anonimowym wspomnieniem w czasopiśmie "Pielgrzym", o numerze 146 1932 roku).

 

Dodatkowa informacja / ciekawostka:

 

Pieśń "Pan Jezus już się zbliża" została wykorzystana w parodii piosenki pod tytułem "ZCHN zbliża się", autorstwa zespołu Piersi w 1992 roku. Piosenka ta była protestem i wywołała wiele kontrowersji

 

Pan wieczernik przygotował

Druga na liście jest pieśń, która także należy do Kategorii "Pieśni do Najświętszego Sakramentu".

 

Pieśń "Pan wieczernik przygotował" przywołuje obraz Wieczerzy Pańskiej, a jej tekst przepełniony jest licznymi symbolami religijnymi

 

Pan zstąpił z Nieba

Trzecia pieśń do Najświętszego Sakramentu. Autorem melodii jest ks. Antoni Chlondowski

 

Panie dobry jak chleb

Kolejna, czwarta dzisiaj pieśń do Najświętszego Sakramentu, która jest także Pieśnią II Kongresu Eucharystycznego z 1987 roku.

 

Tekst, który wykorzystuje metaforę Jezusa jako "chleb życia", napisał ks. Józef Zawitkowski, natomiast melodię skomponował autor wielu pieśni religijnych - ks. Wiesław Kądziela.

 

Po górach, dolinach rozlega się dzwon

Piąta na liście jest pieśń ku czci Najświętszej Maryi Panny. Pieśń "Po górach, dolinach" jest polską adaptacją pieśni śpiewanej Matce Boskiej w Lourdes.

 

Najczęściej pieśń ta jest wykonywana podczas nabożeństw maryjnych, majowych, różańca itp.

 

Pobłogosław Jezu drogi

Ostatnia na liście pieśń jest prośbą o błogosławieństwo i opiekę. Pełny nadziei i wdzięczności tekst, jest autorstwa s. A. Bronikowskiej.

 

Pieśń ta znajduje się wśród "Pieśni do Serca Pana Jezusa".

 

 

Nuty z akordami wymienione powyżej są dostępne ZA DARMO w formacie PDF na podstronie POBIERZ, co umożliwia Wam szybkie i wygodne pobieranie nut do pieśni kościelnych, które są Wam potrzebne. 🙂

 

Dla osób wspierających mnie za pośrednictwem serwisu Patronite, udostępniam nuty w umożliwiającym edycję formacie MuseScore w STREFIE PATRONA. Dzięki temu Patroni mogą dowolnie zmieniać zapis, zmieniać tonację (transponować) i dostosowywać dosłownie wszystko do własnych potrzeb. 😊

 

Jeśli więc doceniasz moją pracę i chciałbyś dodatkowo otrzymać dostęp do nut formacie MuseScore, rozważ wsparcie mojej działalności właśnie za pośrednictwem serwisu Patronite.

 

Dziękuję Wam wszystkim za wsparcie, komentowanie, lajkowanie, udostępnianie i polecanie moich materiałów dalej! 😍

 

Sprawdź także inne poprzednio udostępnione artykuły: Nuty do pieśni kościelnych z akordami do pobrania za darmo

Powodzenia w nauce gry na pianinie, organach czy keyboardzie!

 

Dołączajcie także do naszych grup i społeczności! Wszystkie linki znajdziecie tutaj: Linki

 

Rafał Piwowarczuk

 

 

Zdjęcie na górze artykułu autorstwa Rene Asmussen z Pexels: https://www.pexels.com/photo/woman-playing-pipe-organ-10970175/

28 stycznia 2024

Znajdź mnie w innych mediach:

Kanał YouTube Rafał Piwowarczuk
Rafał Piwowarczuk - Konto TikTok
Rafał Piwowarczuk - Instagram
Keyboard, pianino, organy - grupa muzyczna na Facebook