Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub zauważysz błąd

to proszę pisz na mój adres mail:

 

rafal.piwowarczuk@gmail.com

Yamaha PSR-S770 - test keyboardu

 

 

STUDIOLOGIC NUMA X PIANO 73 - pianino cyfrowe (stage piano)

 

 

Studiologic SL 88 GRAND - klawiatura sterująca z drewnianą klawiaturą

 

 

 

Studiologic VFP1 - uniwersalny pedał sustain do pianina cyfrowego

 

 

SHURE PG48, SHURE PG58, AXMAN 75155 - tanie mikrofony dynamiczne

 

 

Wieszak ścienny na keyboard, pianino lub klawiaturę MIDI

 

 

Klawiatura nożna do GrandOrgue i Hauptwerk

 

 

OBS - Open Broadcaster Software

Program wykorzystywany podczas transmisji na żywo do przełączania kadrów, wyświetlanie ekranu komputera itd. Dodatkowo używałem go do nagrywania ekranu komputera.

 

Więcej informacji i pobranie: 

https://obsproject.com

 

Piano from above

Alternatywa dla innych aplikacji / programów, które wyświetlają "spadające klocki" z midi. Myślę, że wiecie o co chodzi. :)

 

Więcej info i pobranie programu: 

https://piano-from-above.software.informer.com/

 

Pozostały sprzęt, który używam lub miałem okazję testować i recenzować:

Pozostałe oprogramowanie:

Canva

Strona internetowa / oprogramowanie / aplikacja do tworzenia grafik, prezentacji i innych materiałów graficznych, które wykorzystywałem w swoich filmach, postach itd.

 

Więcej info: 

https://www.canva.com

Grafika:

HitFilm Express

Bezpłatny program do montażu video. Planuję jednak zmianę programu na DaVinci Resolved - również darmowy program, ale oferujący znacznie więcej możliwości.

Edycja i montaż video:

Musescore 3 i 4

(obecnie MuseScore Studio)

Bezpłatny (ciągle, co naprawdę dziwi!) program do rozpisywania nut, partytur, aranżacji czy nawet ćwiczenia zapisu nutowego itd.

 

MuseHub do MuseScore 4 (MuseScore Studio)

MuseHub do MuseScore 4 dodaje sporo pięknych i realistycznych brzmień instrumentów orkiestrowych. Kolejne wersje tego oprogramowania (dodatku?) dodają kolejne brzmienia. Ostatnio dodano fajnie brzmiące gitary. Zdecydowanie polecam!

 

Pobieranie i więcej info: 

https://musescore.org/pl/download

 

Cakewalk by Bandlab

Bezpłatny program typu DAW (alternatywa dla FL Studio, Studio One, Reaper, Ableton itd). Polecam!

PS. Ostatnio producent Cakewalk'a wprowadza swoje płatne produkty i nie wiem jak długo program Cakewalk będzie darmowy. Wiem, że są plany nad wprowadzeniem programu o nazwie Cakewalk Next (albo Sonar Next czy coś takiego), ale nie śledzę na bieżąco co tam się dokładnie w tej branży dzieje. Rozważam przejście na inny program DAW jeśli zajdzie taka potrzeba (możliwe, że przejdę na Studio One).

 

Pobranie i info: 

https://www.bandlab.com/products/cakewalk

 

GrandOrgue

Wirtualne oprogramowanie służące do uruchamiania bibliotek brzmieniowych różnych organów kościelnych (piszczałkowych).

 

Mój materiał o programie Grand Orgue:

 


Więcej info: 

https://sourceforge.net/projects/ourorgan/

 

Piotr Grabowski -

paczki brzmieniowe

Paczki brzmieniowe do programów Hauptwerk czy Grand Orgue. Paczki te zawierają różne zestawy głosów organów kościelnych. Najczęściej wykorzystywałem Friesach. Serdecznie polecam!

 

Info i pobranie: 

https://piotrgrabowski.pl

 

MIDIculous 4

Program do wyświetlania klawiatury i oznaczeń akordów podczas transmisji na żywo.
Więcej informacji: 

https://gospelmusicians.com/products/midiculous-4

Edycja audio, gra na instrumentach,
tworzenie muzyki:

Oprogramowanie:

Na samym początku prowadzenia kanału do doświetlenia kadru korzystałem ze zwykłych żarówek led, przymocowanych do statywu mikrofonowego... :D Na szczęście tego typu sprzęt odszedł w zapomnienie i mogłem zakupić z czasem coś lepszego.

 

Softboxy prostokątne + żarówki studyjne

Zestawy z CineGen. Mam różne rodzaje i moce żarówek. Zestawy zakupione na znanym portalu aukcyjnym. :) O ile lampy i żarówki są spoko, tak statywy... no... stoją. Nie oczekujmy od nich wytrzymałości, aczkolwiek póki co nic się z nimi nie dzieje od wielu lat. :D

 

Newell AIR 1100

Panel led z możliwością regulacji natężenia i barwy światła od białej po żółtą. Bardzo wygodny w użytkowaniu. Trochę ciężki, przez co na lichym statywie może się kołysać. W przypadku uderzenia w statyw - katastrofa murowana. :)

Oświetlenie:

CREATIVE LIVE! CAM SYNC 1080P V2

Kamerka internetowa o rozdzielczości Full HD. Ma wbudowane mikrofony. Korzystam przede wszystkim podczas audycji live i mam dwie sztuki. Ogólnie polecam!

 

Bonusowe info:

Niekiedy podczas transmisji live używałem telefonu z zainstalowaną aplikacją, która "zmieniała" telefon w kamerkę internetową.

Kamery internetowe:

NIKKOR AF-S 18 - 105 mm, 1:3,5-5.6 G ED

Podstawowy obiektyw kit-owy, który był w zestawie z D3200 oraz D5300. Uniwersalny dzięki zmiennej ogniskowej, aczkolwiek posiada drobne niedociągnięcia. Nie są one jednak mocno uciążliwe.

 

NIKKOR AF-S 35 mm 1:1.8 G

Mój drugi obiektyw. Stała ogniskowa wynosząca 35 mm (czasami bywa zbyt ciasno, więc trzeba szukać odpowiedniej odległości od obiektu / osoby). Jasny, ostry i co dodatkowo wpływa na korzyść - tani! Zdecydowanie polecam!

Obiektywy do lustrzanek:

NIKON D3200

Ten model lustrzanki służył mi na samym początku do nagrywania video. Po pewnym czasie został zastąpiony przez znacznie nowszy i zdecydowanie lepszy model - Nikon D5300.

 

NIKON D5300

Bardzo fajny aparat nie tylko do zdjęć, ale także nagrywania video.

 

Na plus jakość zdjęć i filmów, ruchomy ekran z tyłu, znacznie szybszy autofokus (w porównaniu z D3200) oraz ogólnie łatwiejsza, przyjemniejsza obsługa.

 

Na ogromny minus szumy z mikrofonem zewnętrznym spowodowane "bebechami" aparatu - problem ponoć nie do wyeliminowania!

Lustrzanki cyfrowe:

Nagrywanie video:

Yamaha HPH-MT5

Słuchawki monitorowe (tzw. studyjne) o konstrukcji zamkniętej. Wykorzystuję je do pracy z audio, do gry na instrumentach, montażu video czy zwykłego słuchania lub grania w gry. Serdecznie polecam przez brzmienie, jakie z siebie wydają oraz przez wygodę użytkowania. Są naprawdę świetne! :)

 

Więcej informacji: 

https://pl.yamaha.com/pl/products/proaudio/headphones/hph-mt5/index.html

Słuchawki studyjne:

Behringer Xenyx QX1204 USB

Mikser analogowy, umożliwiający przesyłanie audio do komputera za pomocą kabla USB. Posiada wbudowane efekty, przedwzmacniacze, kompresor, zasilanie Phantom i różne bajery. Nagrywałem na nim zdecydowaną większość materiałów wraz z mikrofonem RODE M3.

 

Na minus tego miksera to szumy, których niekiedy trudno się pozbyć. Gdyby nie obróbka dźwięku, to byłoby znacznie gorzej. :(

 

Ogólnie polecam - służy mi bezawaryjnie właściwie od początku nagrywania na kanał YouTube. :)

 

Więcej info: 

https://www.euromuza.pl/miksery-analogowe/2155-behringer-qx1204usb-4033653013079.html

Mikser / interfejs audio:

M-Audio Uber Mic

3-kapsułowy, uniwersalny mikrofon pojemnościowy podłączany bezpośrednio do komputera poprzez złącze USB. Możliwość przełączania charakterystyki w zależności od potrzeb - kardioidalna, dookólna, ósemkowa i stereo. Polecam!

 

Więcej informacji:

https://www.m-audio.com/ubermic

RODE M3

Mikrofon pojemnościowy z charakterystyką kardioidalną. Działa połączony po kablu XLR, wymaga zasilania Phantom (istnieje opcja zasilania bateryjnego). Nagrałem na nim większość materiałów. Polecam!

 

Warto jednak nadmienić, że mikrofon ten zbiera dosyć dużo dźwięków z otoczenia, więc wymaga choć minimalnej adaptacji pomieszczenia lub względnej ciszy (niestety u mnie słychać przejeżdżające samochody podczas nagrywania)

 

Więcej informacji tutaj: 

https://rode.com/en/microphones/live/m3

Mikrofony:

Pozostały sprzęt muzyczny:

Yamaha PSR-350

Mój stary keyboard. Obecnie częściej używany przez syna, ale nadal działa.

Keyboard:

Roland FP-60X - pianino cyfrowe

Tego pianina używam do ćwiczenia, ogrywania różnych rzeczy, niekiedy tworzenia i takiego ogólnego "używania" muzycznego. Z pewnością jestem fanem użytej tu klawiatury (PHA-4), która mi bardzo odpowiada, mimo, że nie każdemu przypadnie do gustu przez swoją "twardość" (koniecznie trzeba porównać osobiście klawiatury innych pianin z tą Rolandowską!). Ja ją lubię, ponieważ ta "twardość" i wyczuwalny opór pozwala mi na precyzyjne ogrywanie bardziej skomplikowanych wartości nut i dźwięki nie "uciekają" mi spod palców (tak jak ma to miejsce w grze pianissimo na zbyt "leciutkiej", miękkiej klawiaturze).

 

Jedynie warto zwrócić uwagę na to, że w moim modelu klawiatura PHA-4 jest według mnie dosyć głośna i niektóre klawisze tak specyficznie "klikają". 

 

Czy polecam?

 

Zdecydowanie tak! Roland FP-60X  to dobre pianino, który z pewnością zadowoli niejednego muzyka, zwłaszcza początkującego. Warto też od razu zakupić dedykowany statyw. Ja obecnie stawiam instrument na statywie typu X (film poniżej), przez co brakuje mi miejsca na nogi...

 

 

Myślę, że Roland FP-60X zasługuje na osobny materiał albo artykuł, więc jeśli tylko takowy powstanie, będzie tu wklejony. :)

 

Organy:

Johannus OPUS 225 - analogowe organy kościelne

33 - głosowe organy analogowe z 30-klawiszową klawiaturą nożną znanej (i lubianej przeze mnie) firmy Johannus. Obecnie żałuję, że nie są to organy cyfrowe, ponieważ nie mogę ich podłączyć do komputera (brak obsługi MIDI).

 

Do ćwiczenia domowego sprzęt bardzo dobry - sporo głosów, wygodna klawiatura nożna, całkiem znośne brzmienie (choć to kwestia sporna). Z pewnością najgorzej brzmią głosy językowe, ale to niestety taka przypadłość tego typu sprzętów.

 

Dokładny podział głosów i więcej informacji o organach Johannus Opus 225 tutaj: 

https://hq.globalorgangroup.com/service/scripts/customer.fcgi/getAttachment/32828-z6bEjDBd9MYrRJlg9IlJZaNGHLtGSuuOwfMUkKfCBomuSofghzWTLpxHSEy38wM1-0/Opus%20225%20usermanual.pdf

 

Pianino cyfrowe:

M-Audio Oxygen Pro 61 - klawiatura sterująca

jest to moja druga klawiatura sterująca. Zakupiłem ją przede wszystkim pod kątem gry "organowej", ale także do łatwiejszego tworzenia muzyki i pracy w programach typu DAW (Digital Audio Workstation).

 

Klawiatura w Oxygen Pro 61 jest półważona, zatem nie każdemu przypadnie do gustu. Muszę przyznać szczerze, że nie jestem jej największym fanem. Mimo wszystko myślałem, że będzie stawiać ona nieco większy opór (zbliżony do tego, który można spotkać np. w organach Johannus). 

 

Czy polecam?

 

To zależy - do produkcji muzyki całkiem spoko sprzęt. Odnośnie konsoli organowej - kwestia przemyślenia. Prawdopodobnie drugi raz bym nie kupił tego samego modelu.

 

Więcej info odnośnie M-Audio Oxygen Pro 61: 

https://www.m-audio.com/oxygen-pro-61

Klawiatury sterujące (MIDI):

STUDIOLOGIC SL88 STUDIO - klawiatura sterująca

Z tą klawiaturą sterującą łączy mnie sporo, ponieważ mam ją najdłużej i zdecydowanie najwięcej materiałów nagrałem z jej udziałem.

 

Na rynku dostępne są dwa modele, które posiadają 73 oraz 88 klawiszy. Ja mam ten model większy, czyli posiadający 88 klawiszy, tak jak ma to miejsce w przypadku pianin i fortepianów akustycznych.

Klawiatura w SL88 Studio została zaprojektowana przez znaną firmę Fatar, a jej model oznaczony jest przez producenta jako TP/100LR.

Co warto tutaj podkreślić - model Studio wyposażony jest w plastikowe klawisze, natomiast model wyższy - Grand - posiada klawiaturę drewnianą. Oczywiście w obu przypadkach klawiatura jest dynamiczna, ważona, młoteczkowa itd.

 

Czy polecam?

 

Tak - jeśli jesteś pianistą i zależy Ci na przyzwoitej klawiaturze, to powinieneś być zadowolony. Pamiętaj jednak, że są tutaj klawisze plastikowe. Jeśli chcesz mieć jeszcze lepszą klawiaturę, to zwróć swój wzrok w kierunku modelu Studiologic SL 88 GRAND.

 

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: 

https://audiotechpro.pl/produkt/sl-88-studio/

 

Moja recenzja klawiatury sterującej Studiologic SL 88 Studio:

 

 

Instrumenty muzyczne:

Sprzęt, instrumenty muzyczne. programy.

Czego używa Rafał Piwowarczuk?

Bardzo często otrzymuję od Was pytania o instrumenty, sprzęt czy programy, których używam podczas mojej internetowej działalności.

 

Postanowiłem stworzyć dla Was takie zestawienie, abyście mogli sobie na spokojnie przeanalizować czego używam, w jaki sposób oraz (co chyba najważniejsze) czy polecam dany instrument, sprzęt czy program. :)

Zestawienie aktualizowane będzie na bieżąco.

 

Ostatnia aktualizacja miała miejsce w dniu 04.07.2024 r.

Rafał Piwowarczuk

Znajdź mnie w innych mediach:

Kanał YouTube Rafał Piwowarczuk
Rafał Piwowarczuk - Konto TikTok
Rafał Piwowarczuk - Instagram
Keyboard, pianino, organy - grupa muzyczna na Facebook