Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub zauważysz błąd

to proszę pisz na mój adres mail:

rafal.piwowarczuk@gmail.com

1. OBS - program wykorzystywany podczas transmisji na żywo do przełączania kadrów, wyświetlanie ekranu komputera itd.

Więcej informacji i pobranie: https://obsproject.com

Pozostałe oprogramowanie:

1. Canva - strona internetowa / oprogramowanie do tworzenia grafik, prezentacji i innych materiałów graficznych.

Więcej info: https://www.canva.com

Grafiki:

1. HitFilm Express - bezpłatny program do montażu video.

Pobranie i informacje: https://fxhome.com/product/hitfilm

Edycja i montaż video:

1. Musescore 3 i 4 + MuseHub - bezpłatny program do rozpisywania nut. MuseHub do MuseScore 4 dodaje sporo pięknych i realistycznych brzmień instrumentów orkiestrowych. Zdecydowanie polecam! 

Pobieranie i więcej info: https://musescore.org/pl/download

 

2. Cakewalk by Bandlab - bezpłatny program typu DAW (alternatywa dla FL Studio, Studio One, Reaper, Ableton itd). Polecam!

Pobranie i info: https://www.bandlab.com/products/cakewalk

 

3. GrandOrgue - wirtualne oprogramowanie służące do uruchamiania bibliotek brzmieniowych różnych organów kościelnych (piszczałkowych). 
Więcej info: https://sourceforge.net/projects/ourorgan/

 

4. Piotr Grabowski - paczki brzmieniowe różnych organów kościelnych. Najczęściej wykorzystywałem Friesach.

Info i pobranie: https://piotrgrabowski.pl

 

5. MIDIculous 4 - program do wyświetlania klawiatury i oznaczeń akordów podczas transmisji na żywo.
Więcej informacji: https://gospelmusicians.com/products/midiculous-4

Edycja audio, gra na instrumentach, tworzenie muzyki:

Oprogramowanie:

Na samym początku prowadzenia kanału do doświetlenia kadru korzystałem ze zwykłych żarówek led, przymocowanych do statywu mikrofonowego... :D Na szczęście tego typu sprzęt odszedł w zapomnienie i mogłem zakupić z czasem coś lepszego.

 

1. Softboxy prostokątne + żarówki studyjne - zestawy z CineGen. Mam różne rodzaje i moce żarówek. Zestawy zakupione na znanym portalu aukcyjnym. :) O ile lampy i żarówki są spoko, tak statywy... no... stoją. Nie oczekujmy od nich wytrzymałości, aczkolwiek póki co nic się z nimi nie dzieje od wielu lat. :D

 

2. Newell AIR 1100 - panel led z możliwością regulacji natężenia i barwy światła od białej po żółtą.

Oświetlenie:

1. CREATIVE LIVE! CAM SYNC 1080P V2 - kamerka internetowa o rozdzielczości Full HD. Ma wbudowane mikrofony. Korzystam przede wszystkim podczas audycji live i mam dwie sztuki. Ogólnie polecam!

 

Więcej info: https://pl.creative.com/p/webcams/creative-live-cam-sync-1080p-v2

Kamery internetowe:

1. NIKKOR AF-S 18 - 105 mm, 1:3,5-5.6 G ED - podstawowy obiektyw kit-owy, który był w zestawie z D3200 oraz D5300. Uniwersalny dzięki zmiennej ogniskowej, aczkolwiek posiada drobne niedociągnięcia. Nie są one jednak mocno uciążliwe.

 

Więcej informacji: https://imaging.nikon.com/lineup/lens/f-mount/zoom/normalzoom/af-s_dx_18-105mmf_35-56g_ed_vr/index.htm

 

2. NIKKOR AF-S 35 mm 1:1.8 G - mój drugi obiektyw. Stała ogniskowa wynosząca 35 mm (czasami bywa zbyt ciasno, więc trzeba szukać odpowiedniej odległości od obiektu / osoby). Jasny, ostry i co dodatkowo wpływa na korzyść - tani! Zdecydowanie polecam!

 

Więcej informacji: https://imaging.nikon.com/lineup/lens/f-mount/singlefocal/wide/af-s_35mmf_18g/index.htm

Obiektywy:

1. NIKON D3200 - ten model lustrzanki służył mi na samym początku do nagrywania video. Po pewnym czasie został zastąpiony przez Nikona D5300.

 

2. NIKON D5300 - model D5300 zastąpił mój poprzedni sprzęt nagrywający video, czyli także Nikona, ale model D3200. Na plus ruchomy ekran z tyłu, znacznie szybszy autofokus oraz ogólnie łatwiejsza obsługa. Na ogromny minus szumy z mikrofonem zewnętrznym spowodowane "bebechami" aparatu - problem nie do wyeliminowania!

 

Więcej informacji: https://imaging.nikon.com/lineup/dslr/d5300/index.htm

Lustrzanki cyfrowe:

Nagrywanie video:

1. Yamaha HPH-MT5 - słuchawki monitorowe o konstrukcji zamkniętej. Wykorzystuję je do pracy z audio, do gry na instrumentach, montażu video czy zwykłego słuchania lub grania w gry. Pooooleeeecaaaaam! :)

 

Więcej informacji: https://pl.yamaha.com/pl/products/proaudio/headphones/hph-mt5/index.html

Słuchawki studyjne:

1. Behringer Xenyx QX1204 USB - analogowy mikser, umożliwiający przesył audio do komputera za pomocą kabla USB. Wbudowane efekty, przedwzmacniacze, kompresor, zasilanie Phantom i różne bajery. Nagrywałem na nim zdecydowaną większość materiałów wraz z mikrofonem RODE M3. Polecam!

 

Więcej info: https://www.euromuza.pl/miksery-analogowe/2155-behringer-qx1204usb-4033653013079.html

Mikser / interfejs audio:

2. M-Audio Uber Mic - 3-kapsułowy, uniwersalny mikrofon pojemnościowy podłączany bezpośrednio do komputera poprzez złącze USB. Możliwość przełączania charakterystyki w zależności od potrzeb - kardioidalna, dookólna, ósemkowa i stereo. Polecam!

 

Więcej informacji: https://www.m-audio.com/ubermic

1. RODE M3 - mikrofon pojemnościowy z charakterystyką kardioidalną. Działa połączony po kablu XLR, wymaga zasilania Phantom (istnieje opcja zasilania bateryjnego). Nagrałem na nim większość materiałów. Polecam!

 

Więcej informacji tutaj: https://rode.com/en/microphones/live/m3

Mikrofony:

Pozostały sprzęt muzyczny:

1. Yamaha PSR-350 - mój stary keyboard. Obecnie częściej używany przez syna, ale nadal działa.

Keyboard:

1. ??? Za jakiś czas pojawi się materiał. :)

Pianino cyfrowe:

2. M-Audio Oxygen Pro 61 - jest to moja druga klawiatura sterująca. Zakupiłem ją przede wszystkim pod kątem gry "organowej", ale także do łatwiejszego tworzenia muzyki i pracy w programach typu DAW (Digital Audio Workstation).

 

Klawiatura w powyższym modelu jest półważona, zatem nie każdemu przypadnie do gustu. Muszę przyznać szczerze, że nie jestem jej największym fanem. Mimo wszystko myślałem, że będzie stawiać ona nieco większy opór (zbliżony do tego, który można spotkać np. w organach Johannus). 

 

Czy polecam?

To zależy - do produkcji muzyki całkiem spoko sprzęt. Odnośnie konsoli organowej - kwestia przemyślenia. Prawdopodobnie drugi raz bym nie kupił tego samego modelu.

 

Więcej info odnośnie M_Audio Oxygen Pro 61: https://www.m-audio.com/oxygen-pro-61

Klawiatury sterujące:

1. STUDIOLOGIC SL88 STUDIO - z tą klawiaturą sterującą łączy mnie sporo, ponieważ mam ją najdłużej i zdecydowanie najwięcej materiałów nagrałem z jej udziałem.

 

Na rynku dostępne są dwa modele, które posiadają 73 oraz 88 klawiszy. Ja mam ten model większy, czyli posiadający 88 klawiszy, tak jak ma to miejsce w przypadku pianin i fortepianów akustycznych.

Klawiatura w SL88 Studio została zaprojektowana przez znaną firmę Fatar, a jej model oznaczony jest przez producenta jako TP/100LR.

Co warto tutaj podkreślić - model Studio wyposażony jest w plastikowe klawisze, natomiast model wyższy - Grand - posiada klawiaturę drewnianą. Oczywiście w obu przypadkach klawiatura jest dynamiczna, ważona, młoteczkowa itd.

 

Czy polecam?

Tak - jeśli jesteś pianistą i zależy Ci na przyzwoitej klawiaturze, to powinieneś być zadowolony. Pamiętaj jednak, że są tutaj klawisze plastikowe. Jeśli chcesz mieć jeszcze lepszą klawiaturę, to zwróć swój wzrok w kierunku modelu Studiologic SL 88 GRAND.

 

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://audiotechpro.pl/produkt/sl-88-studio/

 

Moja recenzja klawiatury sterującej Studiologic SL 88 Studio:


Instrumenty muzyczne:

Zestawienie sprzętu, instrumentów i programów

Bardzo często otrzymuję od Was pytania o instrumenty, sprzęt czy programy, których używam podczas mojej internetowej działalności.

Postanowiłem stworzyć dla Was takie zestawienie, abyście mogli sobie na spokojnie przeanalizować czego używam, w jaki sposób oraz

(co chyba najważniejsze) czy polecam dany instrument, sprzęt czy program. :)

Zestawienie aktualizowane jest na bieżąco.

Ostatnia aktualizacja miała miejsce w dniu 12.09.2023 r.

Rafał Piwowarczuk

Znajdź mnie w innych mediach:

Kanał YouTube Rafał Piwowarczuk
Rafał Piwowarczuk - Konto TikTok
Rafał Piwowarczuk - Instagram
Keyboard, pianino, organy - grupa muzyczna na Facebook