Logo strony przedstawiające klawiaturę pianina, gdzie czarne klawisze stylizowane są na piszczałki. Pod spodem znajdują się litery RP, czyli inicjały od Rafał Piwowarczuk
Pianino cyfrowe wykorzystywane do akompaniowania kobiecie, która występuje na scenie grając na saksofonie.

Pianino cyfrowe czy pianino akustyczne? Które wybrać na początek nauki?

Pianino cyfrowe czy pianino akustyczne? To dylemat, z którym musi się zmierzyć niemal każdy początkujący pianista i rodzic planujący zapisać swoje dziecko na lekcje gry na tym instrumencie.

U mnie w domu na szczęście ten problem nie wystąpił, ponieważ w salonie stało (i nadal stoi) pianino akustyczne produkcji radzieckiej, a dokładnie mówiąc - firmy Tchaika.

Jednak nie wszyscy mają tyle szczęścia (biorąc pod uwagę markę i jakość pianina, to niektórzy mogą powiedzieć, że pecha... 😅) co ja, zatem w tym artykule porównam oba typy instrumentów. Wybór właściwego pianina to decyzja, która może wpłynąć na całą Twoją naukę, tak więc wskażę zarówno zalety, jak i wady obydwóch rodzajów pianin, aby pomóc Ci podjąć możliwie jak najlepszą decyzję. Zaczynamy!

 

Dylemat początkującego pianisty - cyfrowe czy akustyczne?

Rozpoczęcie nauki gry na pianinie to bardzo ekscytujący moment! Każdy chce od razu zacząć już grać, a nie wybierać instrument... Decyzja ta często wywołuje szereg dodatkowych pytań: "Czy wybierając pianino cyfrowe nie zaszkodzę swojemu rozwojowi muzycznemu?", "Czy pianino cyfrowe zapewni mi wszystko, czego potrzebuję do efektywnej nauki?", "Czy pianino cyfrowe okaże się tańsze w dłuższej perspektywie, ponieważ nie wymaga strojenia?" i tak dalej.

 

Wybór instrumentu zależy od wielu czynników, takich jak:

 

  • Budżetu, którym dysponujesz
  • Oczekiwań względem instrumentu
  • Przestrzeni mieszkalnej (dom jednorodzinny, mieszkanie w bloku)
  • Możliwości regularnego serwisowania
  • Potrzeby ćwiczenia na słuchawkach
  • Możliwości transportu instrumentu
  • Konieczności przenoszenia instrumentu (np. na występy)

 

Rodzaje pianin cyfrowych - który typ wybrać?

Zanim zagłębię się w porównanie pianin cyfrowych z akustycznymi, warto poznać różne rodzaje pianin cyfrowych dostępnych na polskim rynku.

 

Pianina cyfrowe stacjonarne

Cyfrowe pianina stacjonarne to częsty wybór, ponieważ cechują się przede wszystkim bardziej "pianinowym" wyglądem. Jeśli więc dla kogoś pianino powinno być także ozdobą pomieszczenia, to warto wybrać właśnie pianino stacjonarne.

Dodatkowo pianina stacjonarne mogą cechować się mocniejszymi, lepszymi głośnikami, a także wyposażone są w potrójny pedał, tak jak ma to miejsce w przypadku pianin akustycznych czy fortepianów.

Z racji swoich gabarytów i raczej stałego miejsca ustawienia, obcowanie z takim pianinem zapewnia warunki nauki najbardziej zbliżone do nauki gry na pianinie akustycznym.

 

Stage piano (pianino sceniczne) oraz cyfrowe pianina przenośne

Cyfrowe pianina sceniczne z reguły są lekkie i dosyć kompaktowe, aby łatwiej je było przenosić. Jest to więc dobry wybór dla osób, które grają na żywo lub zabierają instrument ze sobą na próby.

Stage piano wymagają dodatkowego statywu. Mogą mieć słabsze głośniki lub nawet ich nie posiadać, co będzie wymagało podłączenia do zewnętrznego nagłośnienia. Niektóre modele oferują funkcje przydatne typowo podczas występów na żywo, a których nie uświadczymy w pianinach stacjonarnych.

Dobrym przykładem typowego pianina scenicznego (stage piano) jest Studiologic Numa X Piano. Test i recenzja tego pianina znajduje się na moim kanale:

 

 

Wspominałem w tej części jeszcze o pianinach przenośnych, a jest to w pewnym sensie kompromis pomiędzy pianinami stacjonarnymi, a scenicznymi. Tak jak cyfrowe pianina sceniczne, tak też przenośne pianina cyfrowe są lekkie i dosyć kompaktowe. Posiadają wbudowane głośniki i łatwo zdjąć je ze statywu. Mogą posiadać także listwę z trzema pedałami, która jest zintegrowana ze statywem.

Tego typu modele oferują dobry balans między funkcjonalnością i możliwościami, a mobilnością, zatem idealnie nadają się do małych mieszkań lub dla osób, które od czasu do czasu muszą takie pianino przenieść.

 

Pianina hybrydowe

Pianina hybrydowe to najbardziej zaawansowane obecnie instrumenty, które łączą dwa światy - cyfrowy i "analogowy".

Wyglądają jak pianino akustyczne i w dodatku są wyposażone w mechanikę prawdziwego pianina akustycznego. Wyjątkiem jest jednak to, że młoteczki nie uderzają w struny, a odpowiednie czujniki, które odpowiadają za generowanie dźwięku. Jeśli chodzi o odczucia gry, to są one najbardziej zbliżone do gry na akustycznym pianinie spośród wszystkich rodzajów cyfrowych pianin.

Ich minusem jest jednak cena - potrafią kosztować tyle, ile pianino akustyczne. Jest to więc instrument dla osób, które chcą mieć jak najbardziej autentycznie odczucia z gry jak na pianinie akustycznym, jednocześnie nie chcą rezygnować z zalet, które oferują wyłącznie pianina cyfrowe.

 

Pianina akustyczne z systemem SILENT Piano™

Warto wspomnieć jeszcze o jednym ciekawym rozwiązaniu, które może być idealnym wyborem dla niezdecydowanych (niestety również z bardziej zasobnym portfelem...) - są to akustyczne pianina Yamaha wyposażone w system SILENT Piano™.

Na pierwszy rzut oka to zwykłe pianino akustyczne... i właśnie pianinem akustycznym jest! Możesz grać na nim jak na każdym akustycznym pianinie, ciesząc się genialną mechaniką pracy klawiatury, a także naturalnym i pełnym brzmieniem. Jednak kiedy włączysz tryb "Silent", młoteczki zatrzymują się tuż przed uderzeniem w struny, a specjalne czujniki wychwytują grę jak w typowym pianinie cyfrowym! Dźwięk usłyszysz w słuchawkach, więc gdy ćwiczysz, sąsiedzi mogą spać spokojnie!

 

Pianino cyfrowe a akustyczne - kluczowe różnice

Pianino akustyczne - zalety i ograniczenia

Zalety pianina akustycznego:

  • Autentyczne i "pełne" brzmienie - struny generują naturalne, pełne brzmienie, które roznosi się dookoła instrumentu dzięki zastosowania prawdziwego pudła rezonansowego (brzmienie wręcz czuć na obudowie pianina)
  • Słyszalna praca mechanizmu, młoteczków, pedałów - zwiększa to odczucie obcowania z prawdziwym instrumentem, a jest to niepodrabialne doświadczenie podczas gry
  • Naturalna dynamika i ekspresja wykonawcza - klawiatura, mechanizm i cały instrument naturalnie reaguje na grę pianisty
  • Rozwój prawidłowej techniki pianistycznej - cięższa klawiatura i praca prawdziwego mechanizmu pozwala przyzwyczaić się do gry na instrumencie akustycznym
  • Długowieczność – dobrze utrzymane pianino może służyć przez dziesięciolecia (nawet radziecka Tchaika! 😅)
  • Estetyka i wartość dekoracyjna - pianino jest ozdobą niemal każdego pomieszczenia
  • Niezależność od zasilania - można grać i ćwiczyć nawet podczas awarii (a łatwiej się zabrać za ćwiczenie, gdy wszystko dookoła przestało działać... 😀)
  • Dusza instrumentu - pianina akustyczna posiadają duszę, charakter, a często niosą ze sobą także wartość sentymentalną

 

Ograniczenia pianina akustycznego:

  • Dosyć wysoka cena, zwłaszcza nowych, wyremontowanych lub świetnie utrzymanych modeli
  • Jedno brzmienie, którego nie możemy w żaden sposób zmienić (poza kosztowną wymianą wszystkich strun, młoteczków itd)
  • Spore koszty stałe - konserwacji, regulacji mechanizmów, strojenia i ewentualnych napraw
  • Brak regulacji głośności i ćwiczenia na słuchawkach - dźwięk może się nieść po ścianach, co może mieć znaczenie w blokach
  • Duże wymiary i waga - trudne do przenoszenia i zajmuje sporo miejsca
  • Wrażliwość na warunki panujące w domu (temperatura, wilgotność itd.)
  • Możliwość wystąpienia "dudnienia" w małym lub niezaadaptowanym akustycznie pomieszczeniu

 

Pianino cyfrowe - zalety i ograniczenia

Zalety pianina cyfrowego:

  • Przystępna cena - niezłej jakości pianino cyfrowe na początek nauki można kupić już za około 2000 zł, podczas gdy nowe pianino akustyczne to wydatek rzędu kilkunastu, aż do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Różnica cenowa jest często decydującym argumentem zwłaszcza dla osób rozpoczynających naukę gry
  • Możliwość względnie cichej gry na słuchawkach - ćwiczenie o dowolnej porze dnia czy nocy bez przeszkadzania domownikom (uwaga: sama praca klawiatury podczas gry nie jest tak zupełnie bezgłośna!) lub sąsiadom to niewątpliwa zaleta pianin cyfrowych. Pozwala to na: Naukę w pomieszczeniach o słabej izolacji akustycznej Ćwiczenie późnym wieczorem lub wcześnie rano Komfort psychiczny – brak stresu związanego z odczuciem, że "ktoś nas słucha" Większą swobodę ekspresji dla nieśmiałych początkujących
  • Dodatkowe funkcje edukacyjne
  • Zmiana brzmień (voices)
  • Wbudowany metronom
  • Możliwość przestrajania i dodawania efektów oraz dostosowania brzmienia w zależności od potrzeb lub preferencji
  • Brak konieczności strojenia (aczkolwiek pianino może wymagać napraw w wyniku naturalnego zużycia elementów)
  • Mniejsze wymiary, waga i ogólna mobilność

 

Niektóre pianina cyfrowe mogą oferować także szereg dodatkowych funkcji:

  • Możliwość nagrywania i odtwarzania własnych utworów
  • Podział klawiatury (funkcja dual/split) do ćwiczenia gry na 4 ręce lub z nauczycielem
  • Integracja z urządzeniami mobilnymi, komputerami, tabletami itd poprzez MIDI lub Bluetooth (przydatne przy używaniu aplikacji typu DAW lub aplikacji do nauki gry)
  • Style akompaniamentu lub podkłady rytmiczne (perkusyjne)

 

Funkcje te mogą znacząco uatrakcyjnić proces nauki i ćwiczenia, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Warto jednak wziąć pod uwagę, że "zbyt wiele bajerów" może mieć także efekt przytłaczający lub odciągający od właściwej nauki.

 

Ograniczenia pianina cyfrowego:

  • Ograniczenia w ekspresji - dla początkujących tego typu różnice mogą być wręcz niezauważalne, ale nawet drogie pianina cyfrowe mogą w niepełnym stopniu oddawać to, co chce uzyskać pianista. Problem wynika z takich ograniczeń, jak: Ograniczona liczba poziomów dynamicznych - problemy z uzyskaniem z konkretnego poziomu dynamiki (zwłaszcza niemal niesłyszalnego pianissimo)
  • Mniej naturalna reakcja klawiatury na artykulację
  • Sztuczna symulacja rezonansu strun, alikwotów, pudła rezonansowego i dźwięków mechanizmu wewnątrz pianina
  • Ograniczenia wynikające z limitu polifonii
  • Ograniczenia fizyczne - nawet najlepszy głośnik nie odda pełni brzmienia prawdziwego instrumentu i "wibracji" obudowy
  • Różnice w pracy klawiatury - odmienne materiały, długość klawiszy i inne tego typu elementy mają wpływ na "odbiór" klawiatury i przyzwyczajenia grającego. Przykładowo: Mniejszy opór podczas naciskania klawiszy wymaga mniej siły w palcach, a to z kolei może utrudniać grę na "cięższej" klawiaturze (np. podczas występu na pianinie akustycznym) Uproszczony i słabej jakości mechanizm może wpływać na "produkcję" płaskiego, nudnego dźwięku przez pianino Tania klawiatura może być głośna podczas gry (np. gdy chcemy ćwiczyć na słuchawkach) Pianina cyfrowe mają ograniczoną żywotność:
  • Elektronika starzeje się, luty przestają przewodzić sygnały i instrument może ulegać awariom
  • Po 10-15 latach instrument może wymagać całkowitej wymiany
  • Ograniczona możliwość lub opłacalność naprawy w porównaniu z instrumentami akustycznymi
  • Wymagany dostęp do zasilania
  • Możliwość rozpraszania lub przytłoczenia - mnogość funkcji może przytłaczać lub odciągać od nauki gry (zwłaszcza w przypadku dzieci)

 

Dla kogo pianino cyfrowe będzie dobrym wyborem?

  • Dla osób z ograniczoną przestrzenią - pianino cyfrowe sprawdzi się w małym mieszkaniu, akademiku czy pokoju, a możliwość jego przestawiania i kompaktowe wymiary pozwalają na łatwe zarządzanie i dostosowywanie przestrzeni.
  • Dla osób z ograniczonym budżetem - dla tych, którzy po prostu mają ograniczone środki finansowe lub dopiero rozpoczynają naukę gry i nie są pewni swojego długoterminowego zaangażowania
  • Dla osób, które chcą ćwiczyć na słuchawkach - słuchawki eliminują problem “przeszkadzania” innym, więc to idealne rozwiązanie dla mieszkańców bloków, rodziców małych dzieci czy po prostu osób nieśmiałych. 🙂
  • Dla osób, które potrzebują dodatkowych funkcji - możliwość nagrywania, łączenia z innymi urządzeniami, zmiana brzmień, wbudowany metronom itd. Tego nie da nam żadne pianino akustyczne.
  • Dla osób, które występują i potrzebują mobilnego instrumentu - pianina przenośne, a zwłaszcza pianina sceniczne, to idealne instrumenty do przenoszenia, używania na próbach, w kościele, placówkach oświatowych, domach kultury itd.

 

Dla kogo pianino akustyczne będzie dobrym wyborem?

  • Dla osób z przestrzenią, która pozwala na ustawienie takiego instrumentu - mieszkańcy domów jednorodzinnych czy dużych mieszkań, którzy mogą ustawić instrument w jednym miejscu, z dala od grzejników czy przeciągów.
  • Dla osób z odpowiednim budżetem - dla tych, którzy mogą przeznaczyć większą kwotę na zakup i późniejsze utrzymywanie instrumentu w dobrym stanie (a instrument się za to odwdzięczy wspaniałym dźwiękiem).
  • Dla osób, które mają wyrozumiałych sąsiadów i domowników - nie ma co ukrywać, że dźwięk pianina się “niesie”, ale długotrwałe ćwiczenie jednego utworu lub (co gorsza!) fragmentu utworu, może nieść ze sobą irytację osób trzecich. 😃
  • Dla osób, które cenią sobie autentyczne i naturalne brzmienie - niepodrabialna głębia dźwięku i wibracja całego instrumentu daje niesamowite wrażenia podczas gry
  • Dla osób, które planują naukę w szkole muzycznej lub poważnie podchodzą do ćwiczenia - pianino akustyczne zapewnia rozwój prawidłowej techniki gry (oczywiście o ile mechanizm jest w dobrym stanie!)
  • Dla osób, które cenią sobie wygląd instrumentu - dla niektórych osób pianino może być (dla niektórych - o zgrozo - wyłącznie!) elementem wystroju wnętrza.
  • Dla osób, które nie potrzebują dodatkowych funkcji i “bajerów” - brak tutaj nagrywania, podświetlanych klawiszy i innych tego typu funkcji

 

Minimalne wymagania dla pianina cyfrowego do efektywnej nauki

Jeśli zdecydujesz się na pianino cyfrowe, upewnij się, że spełnia ono następujące minimalne wymagania:

  • Klawiatura pełnowymiarowa - 88 klawiszy o standardowej wielkości
  • Klawiatura z mechanizmem młoteczkowym (hammer action) - mechanizm imitujący pracę młoteczków jak w pianinie akustycznym
  • Klawiatura ważona - stopniowe dociążenie młoteczków (cięższe w niskich rejestrach basowych, lżejsze w wysokich rejestrach)

 

Dodatkowe wymagania dla dobrego pianina cyfrowego

  • “Wygodna klawiatura” - taka, na której będzie nam komfortowo grać (odpowiadający nam opór, zakres pracy klawisza, “odpowiedź” po wciśnięciu klawisza do samego dołu itd.)
  • Klawiatura z trzema czujnikami (sensorami) - ilość czujników ma wpływ na precyzję i dokładność “odczytywania” naszej gry na klawiaturze
  • Klawiatura drewniana - drewniane klawisze są naturalnie cięższe i jeszcze lepiej symulują grę na pianinie akustycznym
  • Jak największa ilość poziomów czułości dynamicznej - im więcej, tym bardziej naturalnie będzie brzmieć granie z różną dynamiką (siłą nacisku na klawisze)
  • Symulacja rezonansu strun, pudła rezonansowego, mechanizmu itd.
  • Wysokiej jakości próbki z renomowanych fortepianów oraz dobry silnik brzmieniowy
  • Potrójny pedał
  • Dobre jakościowo wykończenie klawiszy (tzw. Ivory Touch)
  • Dodatkowe funkcje typu metronom, transpozycja itd.
  • Możliwość edycji efektów, takich jak pogłos, rezonans itd.
  • Edycja parametrów, np. krzywa czułości klawiatury, ustawienie temperacji (stroju), equalizer itd.
  • Nagrywanie i odtwarzanie własnych nagrań
  • Wysoka polifonia (minimum 192)
  • Łączność i przesyłanie sygnału MIDI (najlepiej także audio)
  • Dobrej jakości nagłośnienie, które odpowiednio odzwierciedla brzmienia fortepianów w pełnym zakresie
  • Wygodna obsługa dzięki intuicyjnemu panelowi sterowania lub wyświetlaczowi
  • Odpowiedni układ, rodzaj i ilość wyjść audio - tu w zależności od potrzeb osoby grającej

 

Niezbędne akcesoria do pianina cyfrowego:

Aby w pełni wykorzystać możliwości pianina cyfrowego i zapewnić sobie komfort podczas nauki, warto zainwestować w dodatkowe akcesoria:

  • Ława do pianina - stabilne siedzisko z możliwością regulacji wysokości zapewnia prawidłową postawę podczas gry
  • Pedał sustain - to minimum, które warto mieć. Jest to najczęściej używany pedał podczas gry na pianinie. Warto zakupić pedał o konstrukcji, która nawiązuje do pedału w pianinie akustycznym. Opcjonalnie można zakupić instrument z trzema pedałami
  • Stabilny statyw - jeśli pianino nie posiada statywu, który jest polecany do konkretnego modelu, warto zakupić stabilny statyw. Oprócz bezpieczeństwa instrumentu i zabezpieczenia go przed upadkiem, stabilny statyw uchroni nas przed bujaniem się instrumentu podczas (zwłaszcza mocniejszej) gry.

 

Nie wiesz jaki pedał sustain wybrać? Sprawdź mój materiał na temat pedału sustain Studiologic VFP1:

 

 

Dodatkowe akcesoria do pianina cyfrowego:

  • Słuchawki - dobrej jakości słuchawki zamknięte, pozwalają dobrze odizolować się od otoczenia, a także nie “wypuszczają” dźwięku na zewnątrz
  • Pokrowiec przeciwkurzowy - jeśli nasze pianino nie posiada klapy, to warto zakupić dodatkowy pokrowiec przeciwkurzowy. Tego typu pokrowiec nie tylko chroni przed kurzem, ale (w zależności od użytych materiałów) może chronić dodatkowo przed zachlapaniem, promieniowaniem słonecznym itd.
  • Pokrowiec transportowy - najlepiej typu “case”, czyli pokrowiec, który dobrze chroni instrument podczas przenoszenia i przewożenia
  • Dodatkowe kable, interfejsy, oprogramowanie, aplikacje - tu w zależności od potrzeb

 

Perspektywa nauczycieli fortepianu – co mówią eksperci?

Nie ma co się oszukiwać - mimo, że pianina cyfrowe są coraz lepsze i oferują naprawdę zbliżone wrażenia gry jak na pianinie akustycznym, to nadal są wyłącznie imitacją tych instrumentów.

Jednak większość nauczycieli powinna się zgodzić, że dobrej jakości pianino cyfrowe jest wystarczające na początku nauki, a z pewnością będzie lepsze, niż słabej jakości pianino akustyczne.

Jeśli jednak bardzo nam zależy na nauce gry, to warto z czasem przesiąść się na pianino akustyczne lub na pianino cyfrowe wysokiej klasy.

Pianino cyfrowe vs pianino akustyczne - tabela porównawcza

 

Kryterium

Pianino cyfrowe

Pianino akustyczne

Cena początkowa nowego instrumentu

2000 zł

15 000 zł

Koszty utrzymania

Minimalne

Uzależnione od stanu

Przybliżona waga pianina

10-80 kg

150 - 350 kg

Strojenie

Nie wymaga

1-2 razy rocznie

Mechanika

Imitacja

Naturalna

Funkcje dodatkowe

Liczne

Brak

Możliwość podłączenia słuchawek

Tak

Nie

Transport

Łatwy

Wymaga specjalistów

 

Podsumowanie – jakie pianino wybrać?

Zadaj sobie następujące pytania:

  • Jaki jest mój budżet (zarówno na zakup, jak i utrzymanie instrumentu)?
  • Ile miejsca mogę / chcę przeznaczyć na instrument?
  • Jak ważna jest dla mnie możliwość cichej gry na słuchawkach?
  • Jakie są moje długoterminowe cele muzyczne? Czy bardzo zależy mi na grze?
  • Czy mam w razie potrzeby dostęp do instrumentu akustycznego gdzie indziej?

 

Warto rozważyć:

  • Wynajem pianina akustycznego - rozłoży koszt w czasie i jest to rozwiązanie niezobowiązujące
  • Zakup używanego pianina akustycznego - koniecznie po konsultacji ze stroicielem!
  • Zakup pianina cyfrowego z myślą, że jest to rozwiązanie tymczasowe
  • Plan stopniowego przejścia z pianina cyfrowego na pianino akustyczne

 

Wybór między pianinem cyfrowym a akustycznym to decyzja, która musi uwzględniać Twoją indywidualną sytuację, możliwości finansowe oraz muzyczne oczekiwania i cele. 
Pamiętaj jednak, że niezależnie od wybranego instrumentu, to systematyczna praktyka jest kluczem do sukcesu – nie sam rodzaj pianina.

 

Szukasz idealnego pianina cyfrowego dla siebie? Sprawdź moją tabelę porównawczą - tabela pianin cyfrowych!

 

Proponowana ścieżka wyboru pianina:

  • Dla początkujących pianistów: Dobre pianino cyfrowe z pełnowymiarową, ważoną klawiaturą młoteczkową jako względnie niskokosztowy test nowego hobby
  • Dla średniozaawansowanych pianistów: Upgrade do lepszego pianina cyfrowego lub (lepiej!) przejście na pianino akustyczne
  • Dla zaawansowanych pianistów: Pianino akustyczne to konieczność, natomiast pianino cyfrowe może pełnić funkcję uzupełniającą, dodatkową.

 

Pamiętaj, że najważniejsze jest jednak regularne ćwiczenie i właściwe podejście do nauki! Tego nie zastąpi nawet światowej klasy fortepian koncertowy. 😉​


Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

  • Czy można nauczyć się gry wyłącznie na pianinie cyfrowym?

Tak, można nauczyć się podstaw i osiągnąć całkiem zaawansowany poziom gry na dobrym pianinie cyfrowym, jednak dla pełnego rozwoju techniki pianistycznej i wrażliwości muzycznej warto mieć kontakt z pianinem akustycznym.

  • Czy trudno jest przesiąść się z pianina cyfrowego na akustyczne?

Przesiadka wymaga pewnego okresu adaptacji, szczególnie w zakresie przyzwyczajenia się do innego mechanizmu. Przesiadka jest jednak znacznie łatwiejsza, jeśli wcześniej korzystało się z pianina cyfrowego z dobrą, ważoną klawiaturą.

  • Czy pianino cyfrowe można podłączyć do komputera?

Większość współczesnych pianin cyfrowych posiada złącze USB, a niektóre także łączność Bluetooth.

  • Jakie pianino dla dziecka?

Dla dziecka rozpoczynającego naukę gry polecam pianino cyfrowe z pełną, 88-klawiszową klawiaturą i mechanizmem młoteczkowym. Unikaj "zabawkowych keyboardów", które mogą być reklamowane jako instrument dla dziecka. Niektórzy wybierają instrument z klawiaturą półważoną, ale trzeba mieć na uwadze, że gra na takiej klawiaturze mocno odbiega wrażeniami od gry na klawiaturze w pełni ważonej, dlatego jeśli dziecko ma już 6-7 lat, to polecam wybór instrumentu z ważoną klawiaturą.


Gdybyś szukał nut na pianino, to zachęcam się do sprawdzenia moich nut i ćwiczeń na pianino.
Jeśli jednak zależy Ci na nauce świadomej gry na pianinie, to sprawdź mój darmowy kurs gry na pianinie.


Powodzenia w nauce! 😊

20 kwietnia 2025
Zdjęcie profilowe autora strony - Rafała Piwowarczuka

Rafał Piwowarczuk

Pasjonat, który nieustannie eksploruje muzyczne ścieżki. Jego podejście, oparte na wręcz koleżeńskiej relacji podczas dzielenia się wiedzą motywuje innych do odkrywania nowych horyzontów i podnoszenia swoich umiejętności.

Znajdź mnie w innych mediach:

Kanał YouTube Rafał Piwowarczuk
Rafał Piwowarczuk - Konto TikTok
Rafał Piwowarczuk - Instagram
Keyboard, pianino, organy - grupa muzyczna na Facebook