Rafał Piwowarczuk

pierwszy artykuł na blogu

Nauka gry na klawiaturze nożnej i ćwiczenia pedałowe

Cześć! 🙂


Jeśli trafiłeś na tę stronę, to znaczy, że szukasz informacji na temat gry na klawiaturze nożnej (na pedale).


Znajdziesz tutaj kilka odcinków KURSU GRY NA ORGANACH oraz nuty, które pozwolą Ci nauczyć się lub poprawić swoją biegłość na klawiaturze nożnej. Rozgość się więc i korzystaj. 😀

 

Co to jest klawiatura nożna (pedał)?

Klawiatura nożna (zwana także pedałem organowym) to element pięknego instrumentu, jakim są organy kościelne. Jak sama nazwa wskazuje — na klawiaturze nożnej gramy... nogami. To właśnie ta klawiatura odpowiada za głębokie, basowe brzmienie organów.

 

Dlaczego warto uczyć się gry na klawiaturze nożnej?

Gra na pedale to kluczowa umiejętność każdego organisty! Pozwala ona na:

 

  • Wzbogacenie brzmienia pieśni kościelnych

  • Zwiększa możliwości ekspresji muzycznej

  • Wykonywanie utworów organowych, które nie są wyłącznie manuałowe

  • Pełne wykorzystanie potencjału i możliwości, które dają nam organy kościelne

 

Co znajdziesz w tym minikursie gry na klawiaturze nożnej?

W tych filmach poznasz podstawy gry na pedale organowym. Masz także możliwość bezpłatnego ściągnięcia nut do ćwiczeń, abyś mógł je wykonywać regularnie na swoim instrumencie.

 

Jak nauczyć się grać na klawiaturze nożnej?

Nauka gry na pedale wymaga odpowiedniego wprowadzenia. Jeśli chcecie samodzielnie nauczyć się gry na pedale, to sprawdźcie poniższe odcinki. Pozwolą Wam one w miarę bezboleśnie wejść w tematykę gry na klawiaturze nożnej, ale pamiętajcie — nic nie dzieje się samo i bez regularnych ćwiczeń za dużo nie zdziałacie. 🙂


Warto też (przynajmniej na początku) skorzystać z pomocy nauczyciela, który uczy gry na organach, aby zweryfikował naszą postawę i skorygował ewentualne błędy. 🙂

 

Dodatkowe materiały do nauki gry na klawiaturze nożnej — ćwiczenia pedałowe

Najlepszy i najbardziej znany zbiór ćwiczeń pedałowych jest wydany przez PWM (Polskie Wydawnictwo Muzyczne - https://pwm.com.pl/) zbiór: "Organowe ćwiczenia pedałowe" autorstwa Józefa Chwedczuka. Ten zbiór to wręcz obowiązkowy zestaw ćwiczeń dla każdego, kto chce w pełni rozwinąć swoje umiejętności gry na klawiaturze nożnej (pedale organowym).

 

Okładka zbioru ćwiczeń pedałowych Józefa Chwedczuka, Polskie Wydawnictwo Muzyczne

Okładka zbioru Józefa Chwedczuka - Organowe ćwiczenia pedałowe, Wyd. PWM

 

Co wyróżnia zbiór ćwiczeń pedałowych Józefa Chwedczuka?

  • Stopniowanie trudności: Ćwiczenia są ułożone według rosnącego stopnia trudności, co pozwala na systematyczny rozwój umiejętności bez niepotrzebnej presji i stresu.

  • Elastyczność w nauce: W zależności od indywidualnych umiejętności technicznych, można zmieniać kolejność wykonywanych ćwiczeń pedałowych

  • Bogactwo źródeł: Zbiór zawiera nie tylko oryginalne ćwiczenia Józefa Chwedczuka czy utwory Schneidera, ale został także wzbogacony o ćwiczenia pedałowe innych znanych kompozytorów i pedagogów:

    • Marcela Duprego

    • Mieczysława Surzyńskiego

    • Karla Hoyera

  • Profesjonalna aplikatura: Utwory Schneidera zostały uzupełnione o odpowiednią aplikaturę (aplikatura — oznaczenia / palcowanie), co znacznie ułatwia naukę prawidłowej techniki gry.

  • Wszechstronność: Choć zbiór jest przeznaczony przede wszystkim dla uczniów klas organowych w szkołach muzycznych, może być z powodzeniem wykorzystywany przez wszystkich adeptów gry na organach, niezależnie od wieku czy poziomu zaawansowania.

 

Korzystanie z tego zbioru pozwoli Ci nie tylko rozwinąć technikę gry na klawiaturze nożnej, ale także zapoznać się z różnorodnymi stylami i podejściami do ćwiczeń pedałowych. To niezastąpione źródło dla każdego, kto poważnie myśli o doskonaleniu swoich umiejętności gry na organach.

 

Chcesz nauczyć się grać na klawiaturze nożnej lub zależy Ci na poprawie swojej techniki gry na pedale? Sięgnij po "Organowe ćwiczenia pedałowe" Józefa Chwedczuka!

 

https://pwm.com.pl/pl/sklep/publikacja/organowe-cwiczenia-pedalowe-z-1,jozef-chwedczuk,912,ksiegarnia.htm

 

Odc. 1 - Jak grać na klawiaturze nożnej? Wprowadzenie i teoria

W tym odcinku wprowadzę Was do gry na klawiaturze nożnej.

 

 

Odc. 2 - Praktyczne ćwiczenia gry na klawiaturze nożnej — część 1:

Drugi odcinek to krok dalej w grze na klawiaturze nożnej. Wykonasz ze mną pierwsze ćwiczenia na pedale. Regularne wykonywanie tych ćwiczeń sprawi, że będziesz znacznie lepiej poruszać się po klawiaturze. 

 


Ćwiczenia pedałowe, część 1 (nuty pdf):

<<KLIK>>

 

Odc. 3 - Praktyczne ćwiczenia gry na klawiaturze nożnej — część 2:

Trzeci odcinek, w którym wykonamy trudniejsze ćwiczenia na klawiaturze nożnej.

 

 

Ćwiczenia pedałowe, część 2 (nuty pdf):

<<<KLIK>>>

 

Dodatkowe zasoby i materiały dla organistów

Nie zapomnij zajrzeć na inną moją podstronę — NUTY RELIGIJNE Z AKORDAMI, gdzie znajdziesz bezpłatne nuty do pieśni kościelnych w formacie PDF wraz z akordami. Może być to świetne uzupełnienie Twojej nauki gry na organach kościelnych.

 

Możesz sprawdzić także mój ŚPIEWNIK KOŚCIELNY Z AKORDAMI!

 

Wsparcie mojej działalności — Patronite

Jeśli doceniasz moją muzyczną działalność, to rozważ zostanie Patronem na platformie Patronite! Twoje wsparcie pomoże mi tworzyć jeszcze więcej materiałów, nut i treści edukacyjnych.

21 sierpnia 2022

Rafał Piwowarczuk

Pasjonat, który nieustannie eksploruje muzyczne ścieżki. Jego podejście, oparte na wręcz koleżeńskiej relacji podczas dzielenia się wiedzą motywuje innych do odkrywania nowych horyzontów i podnoszenia swoich umiejętności.

Znajdź mnie w innych mediach:

Kanał YouTube Rafał Piwowarczuk
Rafał Piwowarczuk - Konto TikTok
Rafał Piwowarczuk - Instagram
Keyboard, pianino, organy - grupa muzyczna na Facebook