Logo strony przedstawiające klawiaturę pianina, gdzie czarne klawisze stylizowane są na piszczałki. Pod spodem znajdują się litery RP, czyli inicjały od Rafał Piwowarczuk

Teoria muzyki dla początkujących – zacznij od nut!

Zrozum język muzyki i zacznij grać świadomie!

▶️ SPRAWDŹ DARMOWY  KURS

Osoba czyta nuty na pianino

"Teoria muzyki jest trudna!" - to zdanie pada bardzo często. Wiadomo, że najłatwiej przekonywać samego siebie, że nie warto się jej uczyć. To jest zdecydowanie wygodniejsze, niż podjęcie trudu, aby ją chociaż w podstawowym stopniu opanować. 😉

 

Wiesz jednak, że brak znajomości nut to bariera, która oddziela Cię od swobodnego czytania i grania utworów muzycznych? Nauka czytania (i dodatkowo pisania nut) to fundamentalny krok w muzycznej edukacji, który otworzy przed Tobą drzwi do świadomego grania na pianinie, keyboardzie, organach piszczałkowych i dowolnym, innym instrumencie. Dzięki tej umiejętności nie tylko szybciej będziesz uczyć grać nowe piosenki czy utwory, ale także zyskasz pewność siebie!

 

Teoria muzyki - to nie tylko "suche zasady"

Teoria muzyki to podstawa, na której "postawiona jest" cała muzyka. Dzięki teorii możesz zrozumieć jak interpretować utwory, wyrażać swoje emocje przez granie, będziesz rozumieć jak budowane są utwory, dlaczego jedne dźwięki dobrze ze sobą brzmią (konsonanse), kiedy innych wręcz nie da się słuchać (dysonanse)... Do tego wyrobisz sobie muzyczną intuicję i zaczniesz przewidywać, które dźwięki mogą pojawić się jako kolejne. Zyskasz samodzielność i będziesz w stanie samemu wybierać utwory dla siebie - zaczniesz grać dla przyjemności i nie będziesz ciągle polegać na pomocy nauczyciela. Odkryjesz zupełnie nowe perspektywy w utworach, o których wcześniej nawet nie było szans zauważyć... Dzięki teorii zmienisz nawet sposób w jaki słuchasz muzyki - zaczniesz wychwytywać harmonię, zabiegi muzyczne, rytmiczne i inne ciekawostki, na które inni nie zwracają uwagi! Przykładów może być cała masa!

Jak nauczyć się teorii muzyki?

Nauka teorii to proces, który możemy podzielić sobie na odpowiednie etapy. Oczywiście nie ma obowiązku, aby wszystkie z nich opanować. 😊

 

Etap 1 - poznanie zapisu nutowego i podstaw notacji

Na tym etapie najważniejsze jest poznanie co to są i do czego służą nuty. Zaznajomienie się z kluczami muzycznymi (wiolinowym i basowym) pozwoli Ci prawidłowo rozpocząć przygodę z "czytaniem" muzyki. Później do tego dokładamy znaki (krzyżyki i bemole), które pozwolą korzystać z "całej" klawiatury (białe i czarne klawisze).

 

Etap 2 - poznanie wartości rytmicznych i zrozumienie metrum

Zrozumiesz na czym polega podział na całą nutę, półnutę, ćwierćnutę, ósemkę itd. Do tego poznasz funkcję taktów i metrum - to pozwala "uporządkować" muzykę.

 

Etap 3 - poznanie współbrzmień, akordy, harmonia

W tym etapie zaczynamy już wchodzić w poznanie muzyki stricte od środka. Dzięki temu będziesz w stanie świadomie grać, a z czasem może nawet tworzyć własne utwory i piosenki.

 

Etap 4 - rozwój w innych kierunkach, według potrzeb i zainteresowań

Dalszy rozwój zależy już od tego, czego dokładnie potrzebujesz. Każdy rodzaj i gatunek muzyczny rządzi się swoimi prawami. Zupełnie inaczej będzie grać organista w kościele, a inaczej muzyk jazz'owy.

 

Książki, nauczyciel, kursy online - skąd czerpać wiedzę o teorii muzyki?

Niezależnie od etapu, na którym jesteśmy, tak możemy rozpocząć lub kontynuować swoją naukę teorii korzystając z różnych możliwości:

  • nauczyciel teorii muzyki - dzięki spersonalizowaniu podejściu i natychmiastowej informacji zwrotnej, ten sposób nauki może być najbardziej efektywny, ale jednocześnie jest dosyć drogi.
  • książki i podręczniki - umożliwiają naukę we własnym tempie i w zakresie, który nas interesuje. Jest to dosyć tania i jednorazowa inwestycja, z której możemy korzystać przez lata.
  • Kursy online i platformy edukacyjne - elastyczność czasu i miejsca nauki. Materiały video, audio i ćwiczenia uatrakcyjniają naukę, a lekcje możemy oglądać dowolną ilość razy. Może być to znacznie tańsze rozwiązanie (a nawet darmowe jak mój kurs czytania i pisania nut na YouTube) od lekcji prywatnych przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości nauki.
  • Aplikacje mobilne - umożliwiają naukę teorii w dowolnym miejscu i czasie, a interaktywne ćwiczenia pozwalają przyswajać i na bieżąco sprawdzać wiedzę.

 

Na samym początku nauki jednak warto skupić się przede wszystkim od nut, aby nie sięgać od razu po trudne zagadnienia, które mogą nas tylko zniechęcić do dalszej nauki.

 

Podstawa teorii muzyki - co to są nuty?

 

Nuty - w pewnym uproszczeniu - są uniwersalnym językiem muzycznym w postaci znaków graficznych. Określają one nie tylko jak długo ma trwać dźwięk, ale także jak wysoki ten dźwięk ma być. Aby łatwiej było odczytać tę wysokość, stworzono najpierw cztery linie, a później pięciolinię, którą stosujemy aż do teraz! Pięciolinia (jak sama nazwa wskazuje 😅) składa się z pięciu poziomych linii oraz czterech przestrzeni między nimi, na których rozmieszczone są poszczególne nuty.

 

Teoria muzyki i poznanie nut to fundament, aby dobrze grać na pianinie

 

W trakcie mojego darmowego kursu czytania nut, możesz poznać dwa najważniejsze klucze muzyczne:

 

  • Klucz wiolinowy (𝄞) – w pewnym sensie "podstawowy" klucz, przeznaczony do zapisu wyższych dźwięków. Wykorzystywany m.in. w partiach prawej ręki na pianinie, skrzypcach czy flecie.

  • Klucz basowy (𝄢) – stosowany do zapisywania niższych dźwięków, używany w partiach lewej ręki na pianinie, organach czy gitarze basowej.

 

Odkryjesz również wszystko to, co przyda Ci się na początku - wartości rytmiczne (jak długo trwają dźwięki) oraz jak interpretować krzyżyki, bemole i kasowniki.

 

Zapraszam Cię więc do mojego całkowicie bezpłatnego Kursu czytania i pisania nut, który w przyjazny i przystępny sposób przeprowadzi Cię przez wszystkie zawiłości muzycznej notacji – bez zbędnego teoretyzowania i skomplikowanej terminologii

 

Dlaczego warto nauczyć się nut?

Opanowanie notacji muzycznej przyniesie Ci korzyści, o których nawet nie zdajesz sobie sprawy:

 

  • Szybsza nauka nowych utworów – zamiast polegać na pamięci i mozolnym zapamiętywaniu kolejnych dźwięków z filmików na YouTube, będziesz w stanie niemal od razu zagrać melodię patrząc jedynie na zapis nutowy!

  • Efektywniejsza komunikacja z muzykami – wreszcie poznasz i zrozumiesz "wspólny język" muzyków!

  • Głębsze rozumienie teorii muzyki – co otworzy Ci drzwi do świadomego grania, ale także do komponowania własnych utworów i aranżowania coverów

  • Większa pewność siebie przy instrumencie – będziesz po prostu wiedzieć "o co w tym wszystkim chodzi". 🙂

 

Czego konkretnie nauczysz się w moim darmowym kursie czytania nut?

  • Sprawnego i natychmiastowego rozpoznawania nut na pięciolinii w obu kluczach (wiolinowym i basowym)

  • Praktycznego rozumienia wartości rytmicznych nut i pauz – od całej nuty po szesnastki

  • Świadomego interpretowania podanego metrum i tempa utworów

  • Rozumienia skrótów, a także włoskich oznaczeń dynamicznych i ekspresyjnych, takich jak „poco rit.", „a tempo" czy „crescendo"

  • Zrozumiesz różnice między różnymi notacjami muzycznymi (notacja "niemiecka" vs notacja "amerykańska")

 

Koniec kursu czytania i pisania nut - co dalej?

Serdeczne gratulacje za ukończenie kursu - to naprawdę ogromne osiągnięcie! Teraz przed Tobą wybór kolejnych kroków. Możesz:

 

 

Podoba Ci się moja praca? Wesprzyj mnie!

Większość moich materiałów jest i pozostaną całkowicie darmowe dzięki wsparciu społeczności moich Patronów. Jeśli cenisz moją pracę i chciałbyś pomóc mi tworzyć kolejne kursy oraz materiały edukacyjne wysokiej jakości, rozważ dołączenie do grona Patronów.

 

👉 Zostań moim Patronem na Patronite

 

Dziękuję za zaufanie i wspólną naukę nut! W razie jakichkolwiek pytań, zachęcam do napisania do mnie. W tym celu odwiedź zakładkę Kontakt.

Teoria muzyki dla początkujących i nie tylko - mój blog

Na koniec pragnę Cię jeszcze zaprosić na mojego muzycznego bloga - poniżej znajdziesz najnowsze artykuły i wpisy, które powiązane się z tematem "teorii muzyki". Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś dla siebie. 😉

 

Jeśli chcesz sprawdzić wszystkie moje artykuły, a nie tylko te związane z teorią muzyki, to zapraszam Cię do zakładki Blog.

Marzysz o tym, aby zostać organistą w kościele? Chcesz pogłębiać swoją wiedzę

Znajdź mnie w innych mediach:

Kanał YouTube Rafał Piwowarczuk
Rafał Piwowarczuk - Konto TikTok
Rafał Piwowarczuk - Instagram
Keyboard, pianino, organy - grupa muzyczna na Facebook